Rodzaje walut i ich nazw.

Rodzaje walut i ich nazw.

Okazuje się, że niektórzy śledzą z zapartym tchem kursy walut, a inni w ogóle nie wiedzą czym są waluty. Nie rozróżniają tego, co ma znaczenie międzynarodowe, a co krajowe oraz o co właściwie chodzi z walutami i skąd biorą się ich nazwy i oznaczenia.

Okazuje się bowiem, że wszystko to jest bardzo rozsądnie wymyślone przez instytucje, która nadaje normy ISO. Dwie pierwsze litery pochodzą od nazwy kraju, w którym obowiązują dane waluty, a ostatnia to nazwa waluty. Dlatego też zawsze kiedy zobaczymy na tabliczce w kantorze skrót GBP, będziemy wiedzieć, że dwie pierwsze litery pochodzą od Great Britain, czyli Wielkiej Brytanii, zaś P to skrót od Pound czyli funta brytyjskiego – jednostki płatniczej w Wielkiej Brytanii. Podobnie jest ze wszystkimi innymi walutami, jak chociażby USD, czyli US pochodzi od United States czyli Stanów Zjednoczonych, zaś D od Dollar czyli najbardziej chyba znanej waluty. Waluty kojarzącej się nam z bogactwem, dobrobytem i przepychem.

Tak oto w skrócie wygląda opis walut, które – warto przypomnieć – są środkami rozliczeń oraz regulowania płatności w transakcjach międzynarodowych i krajowych. Kiedy mówimy o transakcjach międzynarodowych myślimy o walucie zagranicznej, zaś o krajowych to i o krajowej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *